Не прогавмо цей шанс

Про священиків чоловіків і альфонсів.


Нещодавно в інтернеті виринуло кілька цікавих роздумів про священиків та мирян. Цікава дискусія, пов’язана із курсом на оживлення парафії, який взяла УГКЦ. Мої спогади і, пов’язані з цим роздуми, стосуються перш за все священиків. Нелегко є писати про тих, з ким ти разом стоїш за престолом, займаєшся спортом, відпочиваєш, у кого сповідаєшся. Я зовсім не претендую на те, щоб написати щось, про що ніхто не знає. І тим більше не вважаю підняті проблеми якимось «табу».  Я б хотів, так би мовити, показати «темний бік місяця», те, що мені ніколи не подобалося і за що мені часто буває соромно. Не один раз на сповіді чи на форумі просив вибачення за свого спів-брата священика. Я про це ніколи не писав і майже ніколи не згадував вголос, але настав час згадати деякі моменти, які відштовхують від нас наших мирян.
Спілкуючись по багатьох форумах, сповідаючи людей, у звичайних розмовах із мирянами, я бачу великі сподівання на священиків. На прикладі одного випадку, я хочу показати, як ми священики можемо ці сподівання реально втілювати в життя. У нашій єпархії 7 років тому відбувався Собор в Уневі, присвячений розвитку молодіжного апостоляту. Звичайно, що серед запрошених було чимало священиків та молоді. Я дуже хотів, щоб між отцями та молоддю запанували приязні стосунки. Це подолало б різні упередження одних до інших. Тому і запропонував, щоб під час обіду молодь сіла поміж священиків, щоб з ними неформально поспілкуватися. Те що тоді відбулося, я ніколи не забуду. Деякі священики в ультимативній формі вказали молоді, що їх місця за іншим столом. Молоді люди, які навіть особисто знали цих священиків, подумали, що це якийсь жарт. Але серйозні та обурені обличчя духовних отців швидко зігнали усмішки із хлопців та дівчат. Я намагався всю ситуацію розбавити жартами, але всередині ледь стримував сльози. Ми з молоддю разом сіли за інший стіл і той час, що залишився на Соборі, став для мене нестерпним. Після обіду всі делегати собору пішли до храму на молитву Часу. Я не пригадую молитви, зате пригадую сльози на очах дорогих мені людей, з ким ми разом працювали на таборах, співали, танцювали, вибудовували грандіозні плани оживлення молодіжного середовища. Плодами того Собору були якісь рішення, про які давно ніхто не пам’ятає. Плодами це назвати важко, радше відмовками  Але я запам'ятав лише ці сльози. Наскільки я міг, пізніше старався закликати молодь не опускати руки і залишатися собою. Сьогодні ці молоді люди помітно подорослішали. Чимало з них сьогодні є активними мирянами в нашій Церкві. Я радий, що подібні ситуації загартовували, а не ламали їх. І як не дивно, від них я черпаю натхнення до праці, а не священиків, які постійно є делегатами єпархіальних Соборів. Я вже не згадуватиму про те, як не один раз червонів від сорому на єпархіальних священичих курсах, коли миряни викладачі вислуховували «перли» у вигляді запитань чи жартів на свою адресу. Пізніше я, як старший на курсах, особисто підходив та перепорошував за наших отців, розуміючи, наскільки той викладач перевершує нашого брата не лише інтелектуально, але і духовно.
Нещодавно на наших священичих реколекціях, а потім і за столом одного із храмових празників, виникла дискусія щодо участі мирян у Церкві. Майже всі священики висловилися в той спосіб, що сьогодні ми, як Церква надто багато приділяємо уваги мирянам. Круглі столи, конференції, Собори, а тепер ще і мова про живу парафію, більшістю з отців сприймається як загроза їхнього матеріального добробуту та духовної влади. Але на перше місце ставляться матеріальні страхи. Священики звикли жити у своєму світі, говорити своєю мовою, мати свої інтереси. Інтереси мирян їх цікавлять набагато менше. Мені не приносить задоволення про це говорити, але чимало моїх спів-братів бачать інші парафії не як поле для сіяння, а як на поле для збирання. Парафії сприймаються у категоріях «скільки там номéрів», «яка там зарплата» «скільки кілометрів до міста» «Чи дають сумку?», «Чи багато похоронів і хрестин»і т.п. Майже нікому не цікаво, скільки в школі навчається учнів, які є братства чи сестрицтва, скільки в селі мешкає сектантів, скільки вірних щомісяця сповідається чи причащається. Нещодавно прочитав вислів одного австрійського філософа Отто Вейнінгера у праці «Стать і характер», який ділив всіх жінок на 2 типи: матерів і повій. Це визначається через їх спосіб думання, висловлювання та вчинки. Для мене священики також поділяються на 2 види: чоловіків та альфонсів (не плутати із Альфонсом Лігуорі, його ім’я починається з великої букви). Ті, що є «чоловіками», сприймають парафію дуже відмінно від того, як на неї дивляться священики-альфонси. Священики-чоловіки люблять, дбають і не зраджують свою парафію. У своїх парафіянах вони бачуть дітей, які бувають пустотливими, можуть помилятися, потребують уваги, а можуть навіть перерости своїх батьків у рості, знанні, та мати свій власний досвід. Тато, який любить свою дитину, радіє з її успіхів, проводить з нею свій вільний час, молиться за неї. Теж саме і з священиком, він має жити і керуватися інтересами своїх вірних, щоправда і священича сім’я від цього не повинна чутися обділеною увагою. Зберегти цей паритет є чи не найскладнішим завданням одруженого священика. Хтось скаже це неможливо, але маємо як взірець о. Омеляна Ковча.
Священик-альфонс, шукає ту парафію, яка може найкраще забезпечити його матеріально. Якщо є можливість її покинути і пристати до іншої, більш забезпеченої матеріально (найчастіше це вимірюється категоріями номерів), він не роздумуватимуючи це зробить. Він вбачає у мирянах, як у дітях жінки альфонс, перешкоду для досягнення власних, особистих цілей. Він не буде дбати за дітей, а якщо і буде це робити, то знову ж таки, щоб мати з цього власний зиск.  А з цього напрошується невтішний висновок: багатьом з нас, священиків, активність мирян є невигідною економічно. Якщо в родині дбають про розвиток дитини, тоді повинні вкладати гроші у різносторонній її розвиток: заняття музикою, спортивні секції, поїздки, тощо. Подібно є і з парафіяльною активністю. Вона неодмінно потягне за собою матеріальні витрати. І чомусь, багатьом священикам це виглядає як засіхання на їх власний матеріальний достаток. На мою думку, це є коренем проблеми. Духівники у семінаріях повинні навчитися визначати чоловіків та альфонсів ще тоді, коли вони навчаються у семінарії. Якщо семінарист шукає собі легкого життя, не бере жодної участі у семінарійному житті, не має іскри до безкорисливого служіння, міняє семінарії чи поступає туди, де простіше поступити, з нього виросте священик-альфонс. Не хотілося б, щоб із таких священиків пізніше у нас з’явилися єпископи-альфонси. У монастирях також чимало монахів-альфонсів, хоча, згідний, читати про це трохи на грані каламбуру.
Якщо говорити спрощено, наші священики дивляться на активних мирян, як на людей, що крадуть «їхній» час і «їхні» гроші. Я знаю парафії, де священики тримають своїх вірних у страху. Цей страх навіюється із проповідальниці. Полягає він у тому, що будь-яка критика дій священика, запитання до нього, пропонування якихось нових ідей, вважається виступом проти самого Бога, що неодмінно буде каратися до того і того покоління. Як ідеал, наводиться приклад православних вірних по селах у Центральній та Східній Україні, де вірні мають сліпий послух своїм пастирям. Дослівно воно звучить майже так: «Там парафіяни можуть простити священику все, тобто сімейну зраду, пияцтво, грошолюбство, бо це зветься в народі «біс попутав». Не сприймають хіба куріння». Для багатьох моїх знайомих отців, це майже ідеальний образ мирянина. Для того, щоб мирянин був ідеальним, він мав би характеризуватися такими якостями: ходити до Церкви, давати десятину, сповідатися 1 раз в рік і по можливості, займати якусь посаду, задавати якнайменше питань. Якщо ми не піднімемо планку до себе самих і наших мирян, «стратегія 2020» залишиться на папері. Якщо зуміємо щось зробити для того, щоб підняти моральний та освітній рівень наших священиків, тоді миряни матимуть належну повагу та реалізовуватимуть своє покликання належним чином.
Дякую тим мирянам, які незважаючи на згіршення, нерозуміння, залякування, залишаються глибоко віруючими людьми. Знаю, що ці мої думки читатимуть люди, з якими я неодноразово «схрещував шпаги», заступаючись за добре ім’я того чи іншого священика. Першою думкою в них буде щось, на зразок цього «Ага, ми казали!» Але я залишаюся при своїй думці. Незважаючи на альфонсів, маємо і чимало чоловіків. Дуже хочу, щоб мої думки уможливили, здавалося б, нездійснене: переміна якогось альфонса на чоловіка.

P.S.

Всі схожості із реальними подіями чи людьми у цій статті, прошу вважати невигаданими.
Цікаві статті в неті на цю тему

Коментарі

 1. захоплююсь Вашою відвагою, ціную Вашу щирість і разом з Вами вірю, що зміни відбудуться!

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Автор видалив цей коментар.

   Видалити
  2. Нерідко доводилося переконуватися в тім, що чесноти, які священнослужитель проповідує з амвона, ним же не дотримуються в повсякденному житті. Прагнення до збагачення за кошт громади, прагнення до розкоші, пиятика, блюзнірство - невелика дещиця з переліку. Погрози промови "чорного акафісту" за тих, хто пробува робити зауваження...
   Хочеться вірити в те, що "зміни на краще" таки будуть.

   Видалити
  3. СІХ! Вперше зустрічаю настільки відкриту, а отже і правдиву статтю. Нехай Вам, всечесніший отче, Господь воздасть. Зрозуміла усе і Ваші почуття і сльози отих людей-овечок. Бо ніяк не можу зрозуміти дечого що діється у Церкві (бо ж священики для нас мирян є власне видимо доступним обличчям Церкви). Сама знаходжуся напередодні свячень сина, а з другого боку жахлива рана - процес у трибуналі і от моїй дочці (40 років, одружена і не дуже складається її життя сімейне легко) свяженник каже, що якщо справа у трибуналі, то це вже впорядку що батько живе з іншою жінкою, доки, на догоду світові і тій розпусті, яка у світі, будуть говорити отці що це гаразд. Невже Христос за це страждав?? Молюся, але однак часами такі "перли" геть забирають молитву. Сказала дочці, що доки нема рішення трибуналу подружжя існує, але ... не знаю кому повірила вона мені чи священику
   Залишайтеся з Богом

   Видалити
 2. Настає час сіяти і прийде час збирати. Прикро, коли священику-альфонсу нічого буде зібрати. "Покликаних багато"...Допоможи Боже, щоб число вибраних збільшилося. Дякую, Отче, за відважну, одночасно болючу тему статті. Будемо вірити і разом з Вами молитися, що зміни на краще побачимо у швидкому часі. Нехай Господь береже Вас!

  ВідповістиВидалити
 3. Цікаво, чи наважиться колись хтось з єпископів написати подібну статтю про своїх співбратів?.. Припускаю, що ставлення до мирян в їхньому середовищі - це те саме, тільки "в квадраті". Адже такі зрозумілі і природні речі як, наприклад, вибори пароха парафіянами ще й досі вважаються у Церкві якимось нонсенсом. Годі й казати про щось більше і важливіше, якщо навіть таку просту річ ми в 21 столітті все ще тримаємо на рівні середньовіччя.

  ВідповістиВидалити
 4. Досить несподівано. Як прихожанини церкви МП (допомагаю час від часу в будівництві Храму), завжди заздрив набожності уніатів. Та й панотців Любомира й Святослава мимоволі порівнював з кирилом, звісно, на чию користь. Зрештою, пастирі наші - відображення нас самих. Шануймося, християни (мало не сказав "православні")))

  ВідповістиВидалити
 5. Пізнай Правду і Правда визволить Вас.Отче Олеже! Ви її пізнали. Ви вільна людина, ВИ - СВЯЩЕННИК, ВИ - УКРАЇНЕЦЬ, ВИ - КАМІНЬ на якому ще тримається наша церква. Як мирянин, який має досвід і власної парафії на Новому Світі у м.Стрию, і досвід спілкування із отцями Стрийської єпархії вдячний за відкриту сповідь, вдячний за Правду. Після однієї зустрічі я стояв посеред храму розгублений грубою поведінкою отців, нахабством, зверхністю, невіглаством. Підійшов до мене отець, що найбільше грубив на підтакуваня інших отців або у кращому випадку на їх мовчазне споглядання та хотів щось сказати у виправдання. Я промовив першим - Отче, це моє випробування віри. Я так це сприймаю, бо інакше вже б мав стати атеїстом у гіршому випадку, а у кращому знайшов би ту християнську спільноту, де є менше пишнот, а більше віри, служіння один одному, тепла спільноти, де за плодами судять.

  ВідповістиВидалити
 6. ОТЧЕ! Побільше б таких , як ви !!!! Хай Вас Бог благословить!

  ВідповістиВидалити
 7. Мене також лякає те, що, якщо маю сумніви щодо поведінки церкви чи конкретного священника, то це вважається виступом проти церкви, "єресю"! Думаю, Вас, мене і всіх , що підтримують здорову критику і бажання змінити і розбудити свою церкву спалили б у 16 ст... Але , Слава Богу. маємо 21ше ). Я з дитинства проходила до греко-католицької церкви, в мене виникало багато питань, але через моє недбальство перестала шукати відповіді. Зараз ці всі питання і зауваження з.явились з більшою силою у моїй голові і я справді відчуваю себе єретиком...Не хочу руйнувати своєї церкви, але також розумію, що нам потрібні не просто зміни, а КАРДИНАЛЬНІ зміни, це все дуже болить, дуже..але я також вважаю, що хто, як не ми маємо право говорити, бо ми всі і є церква !Церква жива, коли там є рух, обговорення, конструктивна критика.А мертва вона не тоді, коли просочується певне недбальство чи розслаблення духа, а коли решта братів і сестер в Христі на це мовчать. І дякую Богу, що тих, що говорять більшає з кожним днем, і не тільки тих, що говорять, а й діячів, які своїм прикладом несуть зміни!

  ВідповістиВидалити
 8. Сміливо!
  Близький же час, коли прийдеться пожинати особисті плоди і перестати надіятись, що священник прикриє парафіянина....Кожен буде відповідати за своє..
  ...і я не скажу, що "я казала..."
  Ви просто висвітлили одну з багатьох причин зневіри у католицизмі чи православ'ї...За що вдячна Вам)

  ВідповістиВидалити
 9. Слава Ісусу Христу! Щиросердечно гратулюю такої відважної статті! Дозволив собі зробити два перепости - на Фейсбуку та на власному мойому блоґові ruthenus.blogspot,com (звичайно, з посиланнями на оригінал). Надіюся, що не постраждаєте за свою "невигідну правду". з молитвами, диякон Петро Сивицький, м. Люблін, Польща

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Дякую отче Олеже за гідну і відважну поставу. Хай Бог помагає Вам на Вашому шляху!

   Видалити
 10. Одну лише маю критичну заввагу, стилістичного радше характеру. Раз Ви наводите аналогію з "мати і повія", то чи не краще було б писати не про "чоловіків", а таки про "батьків і альфонсів". Адже й так у тексті відноситеся до ідеалу священика-батька, то ж і аргументація Ваша від цього чуть слабша (не всяк чоловік - батько і має дітей), і аналогія з "мати і повія" трохи кульгає. Надіюся, що цю дрібну, зичливу за духом заввагу не сприймете надто болюче. ;-)

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Дякую, першим варіантом був "батько". Але я ставив за ціль прирівняти парафію до жінки, а священика до мужчини, які мають, як відомо різне ставлення до жінок. Тому першим варіантом був "Про священиків татів і альфонсів. "

   Видалити
 11. Дякую. Справа в тому, що миряни зазвичай в курсі цієї ситуації. Але всі хором роблять вигляд, що все ОК. Багатьох мирян навіть влаштовує надмірна зацікавленість пароха матеріальною стороною справи. "Не напрягає" серйозними проповідями, не треба нічого в житті міняти. Послухав щось таке "лайт" про "аньоликів" в небі і спокійно си пішов додому.

  ВідповістиВидалити
 12. Дорогий отче Олеже!
  Дуже дякую за прекрасний допис. Подібні речі часто кажу семінаристам. Проте, щоб ці слова не падали на каміння потрібно також, щоб і виховниками майбутніх священиків чоловіків були не "младостарці", але зрілі чоловіки. Тішуся за Твоє свідчення, ширість, відвагу та ревіність за Господа і Його велику справу!

  ВідповістиВидалити
 13. Дякую вам за статтю.За останній час здобула собі репутацію такого собі бунтаря, бо неможу спокійно споглядати того , як деякі священники демонструють перед паствою м'яко кажучи нелюбов один до одного, заробляють собі бали очерняючи попередника.Дякуючи вам і Анатолію Бабинському, зрозуміла що те не погоджуюсь з такою поведінкою священників то це нормально. За останній час від багатьох людей чула фразу на кшталт:"Не треба в те влазити і звертати увагу", а що робити коли я це бачу і чую? Хочу щоб священники напрягали мене серйозними проповідями, хочу щось змінювати в своєму житті.

  ВідповістиВидалити
 14. Отче Олеже, дякую за молитву без прикрас, подивляю Вашою відвагою. Ви небоїтесь бути "білою вороною", а це якісна особливість людини-християнина більше того священика. Дякую також о. Юрію, який поділяє з Вами дану проблему. У Пласті є така гутірка де кожний без прикрас говорить про свого співбрата позитив і негатив. Дай Боже, щоб наші парафіяльні спільноти доросли до такого рівня щирості і відвертості. А на загал це добре, що у нас є священики які ставлять правельний діагноз, отже є шанс оздоровитися...

  ВідповістиВидалити
 15. Слава Ісусу Христу! Дякую Вам за правду! За те, що говорите і не мовчите! Хай Бог просвітить духовно сліпих і тих, хто не хоче бачити!

  ВідповістиВидалити
 16. слава Ісусу Христу! Я з Вами згодна, але маю зауваження до використаного Вами прикладу про "поділ" жінок на типи матерів і повій. Навіть якщо Ви це використали тільки для ілюстрації, мушу сказати, що звучить це образливо. Я як жінка дуже чутлива до такого роду порівнянь, і, думаю, багато жінок зі мною погодилися б. Вже і так ми - жінки - часто носимо носимо на собі клеймо гріховності, навішане на нас ще з "часів Єви", як і оті всі конотації з гріхом, які часто пов'язані з жіночністю.... А коли ще і ще натрапляєш на подібного роду висловлювання, і справді починаєш відчувати сором за своє буття жінкою... Не знаю, чи Ви розумієте, що я маю на увазі, але не маю змоги про це широко тут писати. Просто скажу, що такий поділ дуже спрощений: це як спектр, де тільки два кольори - або Божа Мати Діва Марія, або повія... Як себе тут віднайти мені як жінці? Ви згадали про матерів і повій, а що робити з тими, хто не є матерями або не можуть ними бути? Або з тими жінками, які чомусь від природи не є наділені аж такими чітко вираженими материнськими рисами, як турбота про інших, особлива ніжність і т. п.? Одразу бути зарахованими до проституток? І взагалі, материнство і сексуальна розгнузданість не є антонімами в строго лінгвістичному значенні, і робити їх двома точками розгляду певної ситуації якось не випадає. Отче, будь ласка, не використовуйте для підтвердження своїх таких хороших ідей такі сумнівні порівняння, навіть якщо вони належать відомим філософам) А так - дякую за щиру спробу похитнути клерикалізм нашої церкви, адже саме він невдовзі стане основною причиною залишення Церкви багатьма молодими людьми, думаю...

  ВідповістиВидалити
 17. Добавлю ще тільки те,що активні миряни не потрібні не тільки священникам а й церкві взагалом. Думаю так тому ,що ніколи не чув конструктивної критики роти церковної системи ні від одного теперішнього патріарха.Виглядає все так ніби всі вони в одній "системі "...Наприклад про "Жива парафія як місце зустрічі з живим Христом"-ні одного конструктивного рішення від нашого патріарха-все узагальнюючі побажання для нас ,мирян і для духовенства. На мою думку почати треба саме звідти-згори. Але вони самі не почнуть-тільки під нашим натиском.З чого почати ?-та з елементарного : щоби у містах (потім вже й по селах) біля кожного храму був такий собі реколекційний будиночок де вірні зможуть збиратись для вивчення Святого письма ,недільна школа ,різні релігійні групи,ну і просто чай попити та познайомитись і поділитись проблемами-це неабияк згортує кожну парфію.

  ВідповістиВидалити
 18. Галина Ярема13 липня 2015 р. о 17:17

  Вельмишановний отець Олег! Миру вам, злагоди і успіхів у всіх ваших починаннях! Велику справу ви робите у вихованні своїх парафіян, особливо молоді. Я дочка священика з багаторічним стажем(34) і вже 12 років живу за кордоном. Працюю в римо-католицькій церкві і вперше тут побачила шанобливе ставлення священиків до парафіян. Я надзвичайно горда за ваших парафіян, які мають можливість пізнавати Боже правдиво, без перекручень. Тримайтеся Правди, вона вічна і будьте вдячні Богу за те, що вам випала честь правильно славити Нашого Творця.

  ВідповістиВидалити

Дописати коментар