Не прогавмо цей шанс

Чи потрібно сповідатися із куріння?


Не вникаючи в дискусію про "паління" чи "куріння" спробуємо відповісти на багато інших важливіших питань про цю шкідливу звичку. Відразу скажу, що не буду давати однозначну відповідь. Кожен має сам для себе дати відповідь на це запитання. Було б занадто просто дати відповідь "так" або "ні". Але це буде неправильно. В залежності від обставин та ситуацій, куріння може мати нейтральну чи гріховну якість. Я читав в інтернеті кілька статей, які не залишають вибору: куріння є гріхом, бо руйнує наше тіло, покликане статися храмом Духа Святого. Чимало аргументів їх авторів позбавлені здорового глузду і дають неповну картину. Але пора сказати чесно і відкрито: не все тут так однозначно.
Чимало людей сповідаються з цього, але ще більше людей, в т.ч. і священиків чи єпископів цього не роблять. І справді, чітко відповісти на це не є так просто, адже йдеться про шкідливу звичку і певну пристрасть. Виходжу з того, що порівнюю це із іншими шкідливими звичками: малорухливий спосіб життя, вживання нездорової їжі, звичку хрустіти пальцями чи, до прикладу, надмірно захоплюватися макіяжем. Можна і керуватися словами ап. Павла: "Все мені можна, та не все мені є на користь". Не все, що нам "не на користь"  є гріхом. Тому треба навести кільки ситуацій для прикладу. Коли батьки, знаючи про шкоду тютюну забороняють синові чи дочці курити, а дитина все одно це робить, краще говорити про гріх проти четвертої Божої Заповіді. Коли хворий дістав від лікаря чітку заборону на цю чи іншу шкідливу звичку і все одно її переступає, це має більше відношення до 5-ї Божої Заповіді. Часом одна випалена сигарета може бути спробою самогубства. Коли я бачу вагітну жінку, яка курить, я однозначно скажу, що вона грішить по відношенню до свого немовляти. Подібно, коли людина палить поруч з тими, кому це неприємно, спричиняє дискомфорт. А про шкоду "пасивного куріння" для здоров'я знають сьогодні всі.  Коли сигарети "з'їдають" левову частку сімейного бюджету, треба також, на мою думу, сповідатися з цього. Але, рідко хто враховує і те, що поганий приклад зі сторони батьків також може бути гріхом: "Коли хтось з вас спокусить одне з тих малих, краще жорно млинове повісити собі на шию...." і далі по тексту Євангелія. Ці, кілька наведених ситуацій, показують те, що сама по собі звичка в тій чи іншій ситуації може мати різну моральну оцінку. Але я цілком допускаю ситуації, коли куріння матиме нейтральну моральну оцінку. Сумління людини, яка є чесною із собою, завжди дасть про це знати.
Я не вважаю, що завжди випалена сигарета є гріховним ділом. Неодноразово давав розрішення тим, хто з цього сповідався, але це не означає, що всі ті, що палять, грішать. Я ніколи не палив, але спокійно можу собі запалити. Не роблю цього з інших міркувань, ніж гріх. Коли мої сини будуть повнолітні, я поважатиму їх вибір. А до цього часу, прошу їх поважати мій, як батька. 
Ці мої думки не претендують на істинність. Вони є моїми думками. І мені було б цікаво почути інші.


Коментарі

 1. Дуже гарно зауважено, що "Не все, що нам "не на користь" є гріхом".
  Наприклад, у свідків Єгови, куріння вважається дуже великим гріхом, нарівні з перелюбом. Хоча вони в цьому питанні "перегинають палку". Тому дійсно, потрібно підходити до питання куріння з різних сторін, щоб не впасти в таку ж крайність як свідки.

  ВідповістиВидалити
 2. Важко тут щось додати, бо зачепили майже всі аспекти, проте хочу висловитись За те, що це скоріше гріх проти п'ятої заповіді. Адже людина вбиває і себе, і оточуючих, хоча й не відразу. Коли Ви кажете про звичку і пристрасть, то чи знайдете Ви хоча б одного святого, який би висловлювався на користь пристрасті. Натомість, майже всі як один подають науку, базовану на власному духовному досвіді і досвіді інших, стосовно здобуття чеснот і викорінювання будь-якої залежності, окрім залежності від Бога.

  ВідповістиВидалити
 3. Про шкоду куріння дуже багато говорять. Але на практиці ситуація інша, навіть медики та спортсмени курять. Та й серед звичайних людей (особливо серед підлітків) дуже часто є так, що курящі і питущі -здорові (і зовні, і всередині), а деякі некурящі і непитущі -мають цілий "букет" хворіб.

  ВідповістиВидалити

Дописати коментар